Tradice digitalizačních snah Katedry anglistiky a amerikanistiky

The Department of English and American Studies has always been very active in introducing digital technologies into research and teaching. We were the first at the Faculty, and often in Czechia, in many respects: the first fully digitized catalogue records of all books in our library, the first parallel text corpus, the first e-learning environment. Below is the list of related activities, with brief specifications.

• Křest počítače IQ151 a první pokusy
  • 1992–1995: Retrodigitalizace katalogu knihovny KAA
  • Bibliografie Aleše Tichého (BAT)
  • Databáze českého uměleckého překladu po roce 1945