Konstruktér globálního modernismu: Z Brna až na kraj světa

• 19 October 2021
  • Aula FaVU, budova U5

Vážené studentky, vážení studenti,

rád bych vás pozval na závěrečnou přednášku výstavy Filozof struktur, která probíhá v Galerii FaVU, s názvem "Konstruktér globálního modernismu: Z Brna až na kraj světa". Přednáška autora výstavy proběhne dne 19. října v 18.00 hodin v Aule FaVU, budova U5 a bude následována komentovanou prohlídkou výstavy. Přednáška i s prohlídkou nepřesáhne 90 minut.

Konstruktér globálního modernismu: Z Brna až na kraj světa

Jaroslav Josef Polívka (1886–1960) se po emigraci do Spojených států v roce 1939 zapojil do řady projektů a odvětví. Hned po emigraci začal spolupráci s korporací Henry Kaisera na zrychlení montáže válečných křižníků, díky němu se ale dostal i k plánování geodézních kopulí, které pro Kaisera realizoval Polívkův kolega Richard Buckminster Fuller na Havaji nebo Polívkovi žáci v Oaklandu. Díky seznámení s Frankem Lloyd Wrightem se Polívka zapojil do plánování tzv. Cal Water Project, který měl změnit hydrosystém celé střední Kalifornie a jehož výsledkem mělo být i přehrazení a přemostění sanfranciského zálivu. Díky známosti s Eduardem Torrojou pronikl i k několika záměrům modernizace Mexika. A díky zapojení do zednářských struktur se dostal k projektování oaklandského čínského kostela, který byl postaven v duchu hesla "East meets West meets East". Přednáška se zaměří na to, které globalizační tendence v angažmá Jaroslava Polívky byly nadčasové a které naopak patří ke kritice modernismu co do ekologické neudržitelnosti nebo kulturní aporpriace.

Těším se na setkání